Alimenty na dítě: tabulky výživné 2021
Zajímáte se o to, jak vysoké budete platit alimenty na dítě po rozvodu? Nebo již plníte soudem stanovenou vyživovací povinnost, a rádi byste se dozvěděli, nakolik je vám určená výše alimentů odpovídající? V tomto článku se pokusíme rozebrat problematiku stanovení výše výživného u soudu.
Problematika vyživovací povinnosti je upravena v Občanském zákoníku (Zákon 89/2012 Sb.) především pak v paragrafech 910 až 923. Obecně platí, že pro konkrétní výši alimentů, nestanovuje zákon žádné striktní hranice.
Zákon pouze říká, že by mělo být přihlédnuto k majetkovým poměrům otce (nebo matky) dítěte a od ní by se měla odvíjet výše výživného. Zákon také určuje, že dítě by mělo mít v zásadě srovnatelnou životní úroveň, jako jeho rodiče.
Viz: Kalkulačka doporučená výše výživného na dítě 2021
Dle zákona jsou alimenty určené pro dítě. Tedy přímo pro uspokojování jeho potřeb. Je pochopitelně logické, že když se jedná o nezletilé dítě, pak je výživné vypláceno jeho zákonnému zástupci (matka nebo otec). A také jen v málokteré rodině by si vedli oddělený rozpočet pro dítě a pro zbytek rodiny, tak že by vždy výživné bylo použito pouze k úhradě potřeb dítěte. Výživné se tak obvykle stává součástí rodinného rozpočtu.
Důležitější to ale začíná být ve chvíli, kdy se již jedná o zletilé dítě, u kterého i nadále trvá vyživovací povinnost rodiče/rodičů. V takovém případě by pak alimenty měly být vypláceny přímo danému dítěti.