Kalkulačka: Odměna notáře – poplatky za dědictví od 1. 1. 2023
Od začátku roku 2021, platí nová vyhláška (číslo 341/2020 Sb.), která zvýšila odměnu notáře (poplatky), za vyřízení dědictví. Minimální částka, kterou u notáře zaplatíte, se zvyšuje na 2000 Kč (dříve to bylo jen 600 Kč). Podle hodnoty dědictví, se pak celková částka může zvýšit i o několik tisíc korun.
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz zaplatíte u notáře, za vyřízení pozůstalosti (dědictví), tak si to můžete spočítat v této kalkulačce. Výpočet je aktualizován, podle změn v nové vyhlášce a je aktuální pro rok 2023 (letos se v této oblasti nic nemění, poplatky u notáře jsou stejné, jako po zvýšení od 1. 1. 2021).
Z dědictví se neplatí žádná daň. Dědická daň byla zrušena již před delší dobou (od roku 2014). Dědictví je považováno za příjem, který je osvobozen od placení daní.
I přes to, ale není dědictví „zadarmo“. Vyřízení pozůstalosti, je nutné řešit u notáře. A ten jaksi nebude pracovat zadarmo. I kdyby dědictví nemělo žádnou hodnotu, nebo mělo jen zanedbatelnou cenu, zaplatíte poplatek minimálně 1000 Kč (při zastavení dědického řízení) nebo minimálně 2000 Kč (pokud je děděn nějaký majetek).
Celková odměna notáře za vyřízení dědictví, se ale může vyšplhat i na několik desítek tisíc korun. Notářský poplatek z dědictví je určité % z celkové hodnoty. A kromě toho, může notář naúčtovat i další poplatky (viz dále).