Kalkulačka: Výpočet neschopenky pro OSVČ v roce 2022
Při nějaké nemoci nebo úrazu, může mít nárok na placenou neschopenku i podnikatel (OSVČ, živnostník). Zatímco ale zaměstnanci, mají nárok na nemocenskou během neschopenky téměř „automaticky“, u OSVČ to tak jednoduché není.
Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenskou během neschopenky, musí si platit nemocenské pojištění. A zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění, je pro živnostníky povinné, placení nemocenského pojištění je dobrovolné (a zřejmě i z toho důvodu si ho řada OSVČ neplatí).
Pokud si OSVČ neplatí nemocenské pojištění, pak logicky ani nemá nárok na nemocenské dávky. Pokud si nemocenské pojištění platí, pak může mít nárok na placenou neschopenku. Nemocenská ale zřejmě nebude příliš vysoká.
Základní podmínka, aby mohl živnostník dostávat nemocenské dávky, již byla zmíněna. Je nutné, aby si OSVČ, platil nemocenské pojištění (pak může mít nárok jak na nemocenskou, tak případně i na mateřskou – peněžitou pomoc v mateřství).
Nemocenské pojištění, musí být placeno minimálně 3 měsíce, před začátkem neschopenky (pracovní neschopnosti).
Dalším omezením pro OSVČ je to, že na nemocenské dávky, je nárok až od 15 dne neschopenky. Zatímco zaměstnanci dostávají nemocenskou již od prvního dne (prvních 14 dní jim zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc), OSVČ za prvních 14 dní na neschopence nic nedostane.
Dalším poměrně zásadním omezením nemocenské u OSVČ, je výše nemocenských dávek.