Jak postupovat při vymáhání dluhu? Předžalobní výzva, soud a exekuce
Pokud někdo nesplní povinnost, ke které se zavázal ve smlouvě (smlouva může být uzavřena i ústně, nemusí být vždy jen písemně; ústní dohody se ale mnohem hůře vymáhají), pak by prvním krokem měl být pokus o nalezení nějakého řešení.
Při vymáhání dluhu (nebo nesplnění nějaké jiné povinnosti), je vhodné nabídnout dlužníkovi splátkový kalendář, odložení termínu splatnosti, zaslat mu upomínku s upozorněním, jaký bude další postup (soud, exekuce), apod.
Poměrně hodně dlužníků, má tendenci odkládat placení dluhů co nejdéle. Mnoho lidí (nebo firem) s horší platební morálkou, má také více než jeden nezaplacený závazek. Takže zaplatí (alespoň něco), jen těm věřitelům, kteří se ozývají nejhlasitěji.
Při vymáhání dluhu, tedy musíte být aktivní, a snažit se dlužníka urgovat, upomínat. Možná se vám nechce ztrácet čas a energii.
Největší šance, že dostanete své peníze zpět, je ale ta, že dlužník zaplatí dobrovolně. Sice se zpožděním ale dříve, než dojde k vymáhání u soudu a v exekuci (úspěšnost vymáhání dluhů klesá s každým dalším krokem, a s každou další eskalací vymáhacího procesu).