Hypotéka na družstevní byt – jak získat hypotéku?
Pokud si budete chtít sjednat hypotéku, tak banka (nebo jiná finanční společnost poskytující hypotéky), bude požadovat zřízení zástavního práva na danou nemovitost (někdy je možné dát do zástavy i jinou nemovitost, než tu kterou kupujete).
Pokud ale kupujete družstevní byt, tak obvykle kupujete pouze členský podíl v družstvu. Faktickým vlastníkem bytu (nemovitosti) je družstvo, a vy tak daný byt nemůžete dát jednoduše do zástavy.
Často je to navíc komplikováno i tím, že družstvo má sjednané vlastní úvěry (třeba na rekonstrukci), za které ručí svým majetkem (byty).
Jednou z možností je to, že si na koupi družstevního bytu sjednáte hypotéku, u které dáte do zástavy nějakou jinou nemovitost. Nějaký jiný byt, dům, pozemek nebo někdy je akceptována třeba i chalupa či jiná nemovitost.
V takovém případě můžete získat finanční prostředky na nákup družstevního bytu, ale za hypotéku neručíte tímto družstevním bytem, ale jinou zástavou. Taková hypotéka má pak obvyklé podmínky a parametry, jako jakákoliv jiná „klasická“ hypotéka.