Kalkulačka – exekuce na důchod v roce 2021
Jste už v důchodu (invalidním nebo starobním), máte nějaké neuhrazené závazky (nesplacené půjčky, nezaplacené účty nebo faktury za plyn, vodu či elektřinu), a bojíte se exekuce? Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit důchod? A kolik peněz by vám při exekuci na důchod mělo zůstat?
Poradíme vám. Připravili jsme pro vás online kalkulačku, ve které si sami můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci na důchod a kolik peněz si naopak může „vzít“ exekutor.
Pokud máte nějaké dluhy – dlužíte bance nebo u nějaké nebankovní společnosti, pokud jste nezaplatili nějaké účty a hrozí vám exekuce, pak byste určitě měli vědět, že před exekutorem není v bezpečí ani důchod. A je jedno jestli se jedná o invalidní nebo starobní důchod. Exekutor je jako „smrt“. Také bere (skoro) vše.
I důchod totiž patří mezi příjmy, na které mohou být uvaleny exekuční srážky. Podobně, jako při exekučních srážkách z platu, se postupuje i v případě exekuce na důchod. Dobrá zpráva ale je, že i při této exekuci vám exekutor nemůže zabavit všechno. Něco vám musí nechat.
Výpočet exekuce na důchod se řídí identickými pravidly jako při srážkách ze mzdy (nebo z nemocenské, mateřské, podpory v nezaměstnanosti či některých sociálních dávek). Platí, že v každém případě, vám exekutor musí něco nechat.
Jedná se především o základní nezabavitelné minimum. To je částka, kterou vám exekutor nesmí v žádném případě zabavit. Od 1. 1. 2021 dochází ke zvýšení této základní nezabavitelní částky. Od začátku ledna je nezabavitelné minimum pro jednotlivce ve výši 7873 Kč.