Podpora od státu 2023: Na jaké sociální dávky může být nárok od Úřadu práce?
Sociálních dávek, na které může být nárok (nejenom) při nízkém příjmu, je několik. Liší se účel dané sociální dávky a podmínky. Všechny níže uvedené sociální dávky se vyřizují na Úřadu práce (pokud se vyřizují jinde – pak je to uvedeno v textu níže).
Žádost o příspěvky se obvykle řeší na úřadu práce v místě bydliště (tam kde skutečně bydlíte). Některé sociální dávky, je možné vyřídit i přes internet (jedná se především o rodičovský příspěvek, přídavky na bydlení nebo přídavky na dítě).
Přídavky na bydlení
Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která je určena pro rodiny nebo i jednotlivce, kteří mají vysoké náklady na bydlení (více než 30% příjmu). Na příspěvek na bydlení může být nárok jak v nájmu (nebo někdy i v podnájmu), tak i při bydlení ve vlastním bytě (nebo domě), či při bydlení v družstevním bytě. Dokládají se průměrné náklady na bydlení (zaplacený nájem nebo platby za energie a služby). A také průměrné (čisté) příjmy.
Přídavky na dítě
Pro rodiny s dětmi, je určen příspěvek na dítě. Na příspěvek může být nárok u dětí až do 26 roků (pokud studují, nebo jsou z jiného důvodu stále nezaopatřeným dítětem). Na přídavky je nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem nepřekročí 3,4 násobek životního minima. Přídavky na dítě se zvýšily od 1. 1. 2023 o 200 Kč měsíčně.
Rodičovský příspěvek
Sociální dávka pro maminky na mateřské (nárok je po porodu, resp. po skončení výplaty peněžité pomoci v mateřství). Pro jedno dítě je to celkem 300 000 Kč (maximálně 13 000 Kč měsíčně). Pro dvojčata (nebo vícerčata), je to 450 000 Kč (maximálně 19 500 Kč měsíčně). Rodičovský příspěvek, by se měl od 1. 1. 2024 zvýšit o 50 tisíc korun.