Vyživovací povinnost na 18 letou dceru – pobírá rodičovský příspěvek
Pokud by vaše 18 letá dcera byla za přítele provdána, pak by situace byla jednoznačná. Vzájemná vyživovací povinnost mezi manžely, má přednost před vyživovací povinností mezi rodiči a dětmi.
Pokud není provdána, pak je to individuální. O ukončení vyživovací povinnosti (o povinnosti platit alimenty), může rozhodnout jenom soud. Můžete se na něj obrátit a požadovat buď snížení výživného, nebo spíše i ukončení vyživovací povinnosti. Bude ale záležet na posouzení soudu.
V případě, že má vaše dcera dítě, pak má podle Občanského zákoníku nárok na výživné pro neprovdanou matku, od otce dítěte. Na to má případně nárok až do dvou let věku dítěte.
Viz Občanský zákoník (zákon číslo 89/2012 Sb.,), paragraf 920:
§ 920 Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce
(1) Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.
Tj. na toto výživné od přítele má dle zákona nárok, a soud by k tomu měl přihlédnout (bez ohledu na to, zda jej skutečně dostává). Otec dítěte má povinnost, minimální do 2 roků dítěte, přispívat i na potřeby matky dítěte. A tato vyživovací povinnost má přednost, před vyživovací povinností rodiče.