Nárok na dovolenou 2021: kalkulačka poměrné části dovolené
Od začátku roku 2021, se nárok na dovolenou v zaměstnání počítá jinak, než dříve. Nově již nárok na dovolenou nevzniká ve dnech, ale v hodinách. A v hodinách se dovolená i čerpá. Takže pokud jste si v loni brali „půl den“ dovolené, tak bylo jedno, jestli máte pracovní směnu dlouho 6 nebo 8 hodin. V roce 2021 se už ale konkrétní počet hodin odečte, podle toho, kolik skutečně zameškáte.
I když nový způsob výpočtu dovolené a jejího čerpání, vypadá na první pohled poněkud radikálně, ve výsledku se toho až tak moc nezmění. Pro zaměstnance, který pracuje po celý rok, a má běžné rozvržení pracovních směn, se v praxi vlastně nic moc nezmění.
Rozdíl poznají především ti, kdo mají nerovnoměrně rozdělenou pracovní dobu nebo různě dlouhé směny. Zatímco dříve mohlo být výhodné zameškat „dlouhou“ směnu a jít do práce na „krátkou“ směnu, nově už to tak není.
Mezi hlavní změny v roce 2021 patří:
- Základní délka dovolené zůstává stejná, kdo měl 4 týdny, ten má stále 4 týdny, kdo měl 5 týdnů, bude mít 5 týdnů, kdo měl 8 týdnů, bude mít 8 týdnů, atd.
- Rozdíl je v tom, že 4 týdny dovolené, znamenají 160 hodin dovolené (při 40ti hodinovém pracovním týdny, ten kdo má poloviční úvazek, by tak měl jen 80 hodin dovolené)
- Pokud někdo nepracuje celý rok, tak mu za každý odpracovaný „týden“ (násobek týdenní pracovní doby), vzniká nárok na 1/52 dovolené
- Pokud někdo za rok odpracuje více než 52 násobků týdenní pracovní doby, pak za každý další násobek týdenní pracovní doby, vzniká nárok na 1/52 dovolené navíc
- Aby vznikl nárok na dovolenou, musí být odpracovány alespoň 4 týdny
- Za dobu, kdy je rodičovská dovolená, neschopenka nebo třeba ošetřovné, se počítá jen maximálně 20 týdnů (musí ale být odpracováno alespoň 12 týdnů v roce)
- Dovolená, na kterou vznikl nárok v roce 2021, se zaokrouhlí na celé hodiny nahoru