Jaké mám možnosti po skončení rodičovské
Výpověď od zaměstnavatele = zaměstnavatel vás nemůže propustit jen proto, že máte často nemocné dítě. Resp. toto nemůže být oficiálním důvodem pro výpověď. Zaměstnavatel vás ale pochopitelně může propustit třeba pro „nadbytečnost“ nebo i z jiného důvodu. Pak byste měla mít standardní výpovědní lhůtu 2 měsíce + odstupné (pravděpodobně na 3 měsíce, zde záleží na délce zaměstnání).
Po skončení doby, za kterou vám náleží odstupné, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po uplynutí výpovědní doby byste měla do 3 dnů zajít na Úřad práce. První tři měsíce by se vám podpora v nezaměstnanosti nevyplácela.
Po uplynutí této doby byste ale měla nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti (resp. 5 měsíců je to pokud je vám méně než 50 roků). Výše podpory by se v tomto případě odvíjela od vaší průměrné (čisté) mzdy. První dva měsíce je to 65%, další dva je to 50% a zbytek doby už jen 45%.
Druhou možností je pak to, že vy sama dáte výpověď, nebo se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru. V takovém případě by přímo ve výpovědi mělo být uvedeno, že dáváte výpověď/ukončujete pracovní poměr na základě ustanovení v paragrafu 5c, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.).
V paragrafu 5c zákona o zaměstnanosti se řeší tzv. „vážné důvody“ pro ukončení zaměstnání.