Čerstvě dostudovaná OSVČ, těhotná – na jaký příspěvek mám nárok?
Aby vám vznikl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musíte být účastníkem nemocenského pojištění. V případě, že podnikáte jako OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění, tak vám na mateřskou (PPM) nárok nevzniká. Nárok, by vám vznikal pouze v případě, že byste si platila nemocenské pojištění, alespoň po určitou minimální dobu.
Pro OSVČ je podmínkou, že si musí platit nemocenské pojištění alespoň 180 dní, v posledním roce, před začátkem PPM (začátek PPM, je v době od začátku 8 až 6 týdne, před termínem porodu). Současně s tím, musíte mít splněnu účast na nemocenském pojištění, v celkové minimální délce 270 dní za poslední dva roky.
Pokud jste v nedávné době úspěšně dokončila studium na vysoké škole, a jednalo se o řádné denní studium (tedy ne dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium), tak by se vám doba studia na VŠ mohla započítat do doby účasti na nemocenském pojištění.
V případě, že vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok od narození dítěte. Na jedno dítě je to 300 000 Kč (na dvojčata 450 000 Kč).
Pokud nemáte nárok na „mateřskou“ (PPM), a i otec dítěte má jen nízké příjmy, pak si můžete nastavit rodičovský příspěvek, na částku maximálně do 10 000 Kč měsíčně.