Spisovatel jako OSVČ – autorské honoráře
Bude záležet na tom, jak vysoké budou vaše autorské honoráře. Pokud by nepřesahovaly částku 10 000 Kč za měsíc, pak by se uplatnila pouze srážková daň 15% (podobně, jako na nějaké brigádě při práci na DPP).
Pokud by ale autorské honoráře byly 10 001 Kč za měsíc a více, pak už by se jednalo o samostatně výdělečnou činnost.
Pro výkon některých samostatně výdělečných činností nepotřebujte živnostenské oprávnění. Nemusíte tedy být OSVČ. Musíte se ale přihlásit u zdravotní pojišťovny a ČSSZ.
Týká se to mimo jiné i činnosti spisovatelů (autorů), kteří dostávají autorské honoráře. Pro tuto činnost nepotřebujete ŽL. Přesto ale máte některé povinnosti, jako ostatní OSVČ.
Autorské honoráře musíte zdanit (podat daňové přiznání). Je možné uplatnit paušální náklady 40% (pak není potřeba vést účetnictví (daňovou evidenci), stačí jen prostá evidence příjmů/výdajů), nebo skutečné náklady (pak je nutná daňová evidence).