Nárok na ošetřovné, když je žena v nemocnici
Pro ošetřovné (OČR) obecně platí, že v době, kdy je na dítě čerpána peněžitá pomoc v mateřství (PPM) nebo rodičovský příspěvek, tak není nárok na ošetřovné (neplatí pro situace, kdy už žena pracuje v zaměstnání a dobírá rodičovský příspěvek, pak má ona na OČR nárok, otec dítěte stále ne).
Výjimkou z výše uvedeného, je ale právě situace, kdy osoba, která pečuje o dítě, se o něj nemůže postarat. Třeba právě z důvodu pobytu v nemocnici, v porodnici, nebo protože jí to neumožňuje její zdravotní stav.
Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 39, odstavec 3:
(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.