Kalkulačka dočasná pracovní neschopnost 2020
Pokud onemocníte, stane se vám nějaký úraz nebo budete v karanténě, pak vám může vznikat nárok na placenou neschopenku. Na tu mají nárok ti, kdo pracují v zaměstnání (a zaměstnavatel za ně platí nemocenské pojištění) nebo ti, kdo podnikají jako OSVČ (a platí si nemocenské pojištění sami).
Během neschopenky, máte nejprve nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (za prvních 14 dní). Na náhradu mzdy není nárok po skončení pracovního poměru nebo ji nedostávají ani OSVČ. Při delší pracovní neschopnosti, máte od 15 dne nárok na nemocenské dávky.
Nárok na nemocenské dávky, během dočasné pracovní neschopnosti, můžete mít, i když onemocníte po skončení zaměstnání. Pouze ale v případě, že je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od ukončení pracovního poměru.
Pokud onemocníte později, a jste nezaměstnaní (například v evidenci Úřadu práce), tak již na placenou neschopenku nárok není.
Zvláštní kategorie jsou pak pracující důchodci (starobní nebo invalidní). Ti sice mají nárok na placenou neschopenku v plné výši, ale maximálně po dobu 70 dní (běžný zaměstnanec má nárok až 380 dní).