Přivýdělek na rodičovské dovolené vs. výše PPM u dalšího dítěte
Pokud budete během rodičovské dovolené pracovat v nějakém zaměstnání (v jiném pracovním poměru, na nějaké brigádě apod.), u kterého případně budou splněny podmínky pro nárok na mateřskou, pak by se vám teoreticky mohla mateřská (PPM) počítat i z obou zaměstnání.
To by platilo ale pouze v případě, že byste v obou zaměstnáních, v době začátku druhé mateřské (PPM), splňovala příslušné podmínky. Tj. účast na nemocenském pojištění v minimální délce 270 dní za poslední dva roky atd.
(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.
Záleží tedy i na tom, jak dlouho byste pracovala na poloviční úvazek, zda by tato práce pokračovala i v době, kdy budete podruhé těhotná a kdy budete zahajovat druhou mateřskou. Také zde platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.